Mobilna telefonija: Stalno zvoni od žalbi

Bez autora
Apr 18 2013

Mesečno 6.400 korisnika mobilnih telefona u Srbiji promeni svog operatora, nadajući se da će „kod drugog“ imati bolju uslugu. Analiza Republičke agencije za elektronske komunikacije RATEL pokazala je da mnoge primedbe koje su korisnici imali na ugovore sa svojim operatorima, nisu bile bez osnova.Sami korisnici nisu ni svesni pojedinih prava koja im zakonom pripadaju. Tako, malo njih zna da operator mora da im smanji cenu mesečne pretplate, ako telefon nije mogao da koristi duže od 48 sati, zbog kvara na mreži.

Mobilna telefonija: Stalno zvoni od žalbiMesečno 6.400 korisnika mobilnih telefona u Srbiji promeni svog operatora, nadajući se da će „kod drugog“ imati bolju uslugu.

Analiza Republičke agencije za elektronske komunikacije RATEL pokazala je da mnoge primedbe koje su korisnici imali na ugovore sa svojim operatorima, nisu bile bez osnova.

Sami korisnici nisu ni svesni pojedinih prava koja im zakonom pripadaju. Tako, malo njih zna da operator mora da im smanji cenu mesečne pretplate, ako telefon nije mogao da koristi duže od 48 sati, zbog kvara na mreži. Upravo toliki je propisan rok u kome operator mora da otkloni kvar ili u suprotnom mora da obešteti korisnika svoje usluge kroz niži račun.

- Operator mi je zaračunao punu cenu rominga sa Crnom Gorom, u periodu za koji su me SMS porukom obavestili da važe iste cene kao za domaći saobraćaj. Kada sam došla na šalter da reklamiram račun, rečeno mi je da je na internetu bilo obaveštenje da ta usluga više ne važi, negirajući da su prethodno slali poruke. Uspela sam da isteram istinu „na čistac“ samo zato što sam sačuvala SMS poruku kojom su me obavestili o pojeftinjenju, i to u periodu kad ono nije važilo. Inače bih morala da platim više od 7.000 dinara - samo je jedna od primedaba korisnika ovdašnje mobilne mreže.

Činjenica je da obaveštavanje korisnika isključivo putem interneta nije dovoljan način obaveštavanja. Međutim, čini se da sve primedbe korisnika, koje je potvrdio i RATEL, spadaju u domen „dobre volje“ samog operatora.

- RATEL nema zakonsku mogućnost da operatorima telekomunikacionih usluga naredi da unaprede opšte odredbe pretplatničkih ugovora, već samo da im preporuči da to učine - kaže, za „Novosti“ Milan Janković, direktor RATEL.

- Ovu analizu radili smo od marta do decembra 2012. godine i operatori su mnoge stavke već usvojili i izmenili.

Na listi RATEL preporuka za „unapređenje“ su i „sitna slova“ u ugovorima, korišćenje nejasnih formulacija pisanih „pravničkim jezikom“, zatim nejasno definisanje rokova za plaćanje, neobjavljivanje minimalnih uslova kvaliteta usluge koju nude. Zatim nepostojanje probnog perioda posle potpisivanja ugovora, da korisnik može da utvrdi ispravnost onoga što je kupio, automatsko produženje ugovora bez obaveštenja korisnika, a po isteku minimalno ugovorenog perioda...

Generalni zaključak analize opštih ugovora pet najvećih operatora telekomunikacijskih usluga kod nas je da operatori treba više pažnje da posvete usklađivanju opštih uslova pretplatničkih ugovora sa Zakonom o zaštiti potrošača.

Ucena?

Ako ne platite račun za ovaj broj, ukinućemo vam mogućnost da koristite brojeve po druga dva ugovora koje imate, bez obzira na to što te račune redovno namirujete. Sa ovakvim uslovljavanjem korisnici se najčešće sreću u situaciji kada nehotice naprave visok račun koji ne mogu da plate, a koriste još neki broj u istoj mreži (obično sklope ugovor za još nekog člana porodice). Blokada broja po ugovoru koji se ne ispunjava, nikako ne sme da utiče na korišćenje usluga i brojeva po ugovorima za koje se računi redovno namiruju, kod istog operatora.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik